מה החשיבות של חומרי מתכת בעולם הרפואה?

יסודות כימיים מגוונים משמשים אותנו בתעשיות השונות וגם בתעשיית הרפואה. אחד מהיסודות הכימיים הוא מתכת ולרובן יש תכונות דומות כמו הולכת חשמל, הולכת חום וקור. תכונות אלו באים במינונים מגוונים בכל מתכת ומתכת. בשל השוני בין המתכות, משתמשים בהם למגוון רחב של דברים ברפואה. במאמר זה נדבר על שימושי המתכת ברפואה, סוגי מתכות שבהם משתמשים והחשיבות לאיכות המתכת שנבחרת.

שימושים שכיחים במתכות ברפואה

הרפואה בעולם ובישראל כל הזמן מתפתחת. עם השנים מגלים עוד שימושים רפואיים בעזרת מתכות שונות ומגוונות. אלו מספר מתכות שיש להם שימושים רחבים כיום בענף הרפואה. 

השימוש במתכת כסף ברפואה

ברפואה משתמשים במתכת הכסף באמצעות יוני כסף. ליוני הכסף השפעה אנטיספטית והיא מונעת זיהומים, לכן כיום יש אנטיביוטיקות וחיסונים שמכילים יוני כסף. כמו כן, משתמשים כיום בכסף לציפוי צינורות הנשמה שמורידים את הסיכון לדלקת ריאות מקושרת. מעבר לכך, גם בצילומי הרנטגן משתמשים ביוני כסף.

השימוש בטיטניום ברפואה

הטיטניום היא מתכת חזקה שנחשבת למתכת משובחת מאוד. מדובר ביסוד כימי טהור ששייך למתכות האצילות, היא קלה, חזקה ומאוד עמידה והיא אינה מושפעת כימית בקלות, לכן משתמשים בה רבות עבור תחליפים לאיברים מסוימים בגוף כמו שתלים לשיניים, חיבור חלקי עצם ועוד.

השימוש בסגסוגת של ניקל

ניקל הוא סגסוגת של מספר מתכות שבהם משתמשים כיום עבור שתלים רפואיים והרחבת עורקים. סגסוגת זו עמידה בפני קורוזיה וחמצון ולכן היא מאוד טובה עבור שימושים אלו. 

השימוש במתכות איזוטופים רדיואקטיביים לגילוי מחלות וריפוי

אחת מהמתכות שבהם משתמשים לזיהוי של שברים, גידולים ועוד במיפוי עצמות היא הטכניום שזהו למעשה איזוטופ רדיואקטיבי בצבע אפור כסוף.
האיזוטופ צובע את האזורים בצבע כהה וכך הרופא יכול לזהות אותם ולהבין ממה נובע הכאב. 

ענף הציוד והמכשור הרפואי

ציוד רפואי נבנה ממתכות. התאמת המתכת לציוד הרפואי נעשה על פי תכונותיה. גם סוללות למכשירים רפואיים עשויות ממתכת הליתיום, יון וניקל.
אחת המתכות שנמצאת בשימוש רחב עבור ריהוט ומכשור רפואי היא הנירוסטה שהיא פלדת אל חלד שעמידה בפני קורוזיה ומאפשרת חיטוי של משטחים אלו. 

החשיבות של מתכת איכותית ברפואה

כמו שאתם מבינים השימוש במתכות ברפואה הן לא רק עבור מכשירים רפואיים, אלא משתמשים בהם עבור אביזרים שנכנסים לגופנו ממש. בשל כך, חובה על ענף הרפואה להשתמש במתכות בטוחות עבור הגוף על מנת לא לסכן אותו. כמו כן, במידה והמתכת אינה איכותית ולא מתאימה למטרה הספציפית, גוף המטופל עלול לדחות אותה ולא לאפשר טיפול. לכן יש חשיבות גדולה לבחירת מתכות איכותיות בעלות תכונות מתאימות לפעולה שמעוניינים לבצע. 

לסיכום, ענף הרפואה עושה שימוש נרחב במתכות שונות והוא מתאים את תכונות המתכת לפעילות הרצויה. השימוש במתכות נעשה גם לצורכי ציוד רפואי וגם עבור טיפולים רפואיים. 

אהבתם? שתפו!
אולי גם תאהבו:

תוכן עיניינים

מאמרים דומים
מחקרים פורצי דרך בתחום הסכרת

פריצות הדרך הגדולות בתחום הסוכרת הגיעו מניסויים קליניים. ניסויים אלה נועדו לענות על שאלות לגבי אופן הפעולה של טיפול או תרופה חדשה. ניתן לעשות זאת

טיפול באטופיק דרמטיטיס

אטופיק דרמטיטיס הוא מצב עור כרוני המתרחש כתגובה לטריגרים כגון סוגים מסוימים של מזונות, חומרים מגרים ואלרגיה. פוטותרפיה כוללת חשיפת העור לכמויות מבוקרות של אור

איינגר יוגה
אילו שיטות יוגה מומלצות ב2021?

בהודו ובסין, בימים עברו, פיתחו שתי שיטות עתיקות, אשר התבססו על זרימת האנרגיה בגוף האדם. השיטה ההודית מכונה אתא יוגה; ואילו השיטה הסינית מכונה אקופונקטורה.